10 porad dla rodzic贸w dotycz膮cych bezpiecznego korzystania z internetu
- Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. B膮d藕 pierwsz膮 osob膮, kt贸ra zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wsp贸lnie jego zasoby. Spr贸bujcie znale藕膰 strony, kt贸re mog膮 zainteresowa膰 Wasze pociechy, a nast臋pnie zr贸bcie list臋 przyjaznych im stron (serwis edukacyjny www.sieciaki.pl).
- Naucz dziecko podstawowych zasad bezpiecze艅stwa w Internecie. Uczul je na niebezpiecze艅stwa nowych znajomo艣ci. Uczul je, 偶e nie mo偶na ufa膰 osobom poznanym w Sieci.
- Rozmawiaj z dzie膰mi o ryzyku umawiania si臋 na spotkania z osobami poznanymi w Sieci.
- Naucz swoje dziecko ostro偶no艣ci przy podawaniu swoich prywatnych danych. Dost臋p do wielu stron wymaga podania prywatnych danych. Wa偶ne, by dziecko wiedzia艂o, 偶e podaj膮c takie informacje, zawsze musi zapyta膰 o zgod臋 swoich rodzic贸w. Ustal z nim, 偶eby nigdy nie podawa艂o przypadkowym osobom swojego adresu i numeru telefonu.
- Naucz dziecko krytycznego podej艣cia do informacji przeczytanych w Sieci. Dzieci powinny by膰 艣wiadome, 偶e nie wszystkie znalezione informacje s膮 wiarygodne. Naucz dziecko, 偶e trzeba weryfikowa膰 znalezione w Internecie tre艣ci korzystaj膮c z innych 藕r贸de艂.
- B膮d藕 wyrozumia艂y dla swojego dziecka. Cz臋sto zdarza si臋, 偶e dzieci przypadkowo znajd膮 si臋 na stronach dla doros艂ych. Bywa, 偶e w obawie przed kar膮 boi si臋 do tego przyzna膰. Wa偶ne, by dziecko Ci ufa艂o i m贸wi艂o o tego typu sytuacjach.
- Zg艂aszaj nielegalne i szkodliwe tre艣ci. Nielegalne tre艣ci mo偶na zg艂asza膰 na policj臋 lub do wsp贸艂pracuj膮cego z ni膮 punktu kontaktowego ds.. Zwalczania nielegalnych tre艣ci w Internecie – Hotline’u (www.dyzurnet.pl).
- Zapoznaj dziecko z NETYKIET膭 – Kodeksem Dobrego Zachowania w Internecie. W ka偶dej dziedzinie 偶ycia, podobnie wi臋c w Internecie, obowi膮zuj膮 regu艂y, zasady dobrego wychowania. Zasady NETYKIETY znajdziesz w serwisie oraz na stronie www.sieciaki.pl.
- Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko. Staraj si臋 pozna膰 znajomych, z kt贸rymi dziecko koresponduje za po艣rednictwem Internetu. Uwa偶nie kontrolujcie czas, jaki dziecko sp臋dza przy komputerze i przyjrzyj si臋, jakie strony lubi ogl膮da膰.
- Pami臋taj, 偶e pozytywne strony Internetu przewa偶aj膮 nad jego negatywnymi stronami. Internet jest doskona艂ym 藕r贸d艂em wiedzy, jak r贸wnie偶 dostarczycielem rozrywki. Pozw贸l dziecku w 艣wiadomy i bezpieczny spos贸b w pe艂ni korzysta膰 z oferowanego przez Sie膰 bogactwa.
WNIOSKI:
- Ogl膮da膰 telewizor daleko od ekranu odbiornika.
- Nie mo偶e by膰 zbyt ciemno w pomieszczeniu, gdzie ogl膮da si臋 tv czy korzysta z komputera.
- Cz臋sto wietrzy膰 pomieszczenie, w kt贸rym ogl膮da si臋 telewizor czy korzysta z komputera.
- Ograniczy膰 czas ogl膮dania tv, grania na komputerze do max. 2 godzin dziennie (ma艂e dzieci do 1 godziny).
- Nie pozwala膰 ogl膮da膰 tv przed p贸j艣ciem do szko艂y, przed snem i w czasie odrabiania zada艅 domowych.
- Pilnowa膰 tego, co dziecko ogl膮da i w jakie gry gra.
- Wysy艂a膰 dziecko jak najwi臋cej na powietrze.
CIEKAWE STRONY
- Fundacja KidProtect – www.kidprotect.pl
To fundacja dzia艂aj膮ca na rzecz bezpiecze艅stwa dzieci w Internecie. Znale藕膰 tam mo偶na informacje, artyku艂y, raporty na temat zagro偶e艅 dzieci w Sieci i sposob贸w przeciwdzia艂ania im.
- Dziecko w sieci – www.dzieckowsieci.pl
Wszystko na temat bezpiecze艅stwa dzieci w Internecie, zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Nauczyciele znajd膮 tu scenariusze zaj臋膰 dot. nauczania dzieci bezpiecze艅stwa w Internecie.
- Fundacja Dzieci Niczyje – www.fdn.pl
Serwis Fundacji Dzieci Niczyje, zajmuj膮cej si臋 szeroko rozumian膮 pomoc膮 dzieciom krzywdzonym, ich rodzinom i opiekunom. Fundacja prowadzi szereg akcji maj膮cych na celu m.in. popraw臋 bezpiecze艅stwa dzieci w Internecie.
- Dy偶urnet.pl - www.dyzurnet.pl
Serwis, w kt贸rym mo偶esz zg艂asza膰 przest臋pstwa i podejrzenia o przest臋pstwa Internetowe.
Serwis przekazuje te informacje odpowiednim s艂u偶bom.
Opracowanie:
Anna Kuranda-Korczy艅ska
Powiatowa Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Wieliczce.
Powr贸t